Czy choruję na boreliozę? Czuję się bardzo źle

W sierpniu 2012 r. zostałam ukąszona przez kleszcza, (zauważyłam na nodze rumień, kleszcza już nie było). Po konsultacji z lekarzem rodzinnym otrzymałam antybiotyk Duomox, który przyjmowałam przez okres 20 dni. Po 4 tygodniach od ukąszenia zrobiłam testy na obecność boreliozy; wyniki IgG - 77,83, IgM - 97,86. W przychodni boreliozy w szpitalu zakaźnym na Woli w październiku 2012 r. przeprowadzono mi dodatkowe testy metodą western blot. Odebrany w styczniu 2013 r. wynik potwierdził obecność boreliozy. Lekarz, który mnie tam konsultował stwierdził, że jestem już wyleczona i dodatkowo uzyskałam odporność przeciw boreliozie na okres 10 lat. Ale moje samopoczucie było coraz gorsze.

Najpierw zaburzenia snu, znaczna nerwowość, kłopoty z pamięcią i koncentracją. W połowie grudnia zaczęły się problemy z sercem, zaburzenia rytmu, pobolewanie serca. Zaburzenia rytmu w postaci skurczy dodatkowych komorowych i nadkomorowych nasilają się, co potwierdzone jest badaniem Holterowskim i EKG. Czy te objawy mogą wskazywać na toczącą się w moim sercu boreliozę? Jestem już wykończona psychicznie i fizycznie bardzo osłabiona. Gdzie mogę liczyć na dalszą diagnostykę i pomoc medyczną?

Witam serdecznie! Wykonane badania świadczą o tym, że rzeczywiście przechorowała Pani boreliozę. Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się na początku choroby i znikają po około 3-4 miesiącach, IgG natomiast utrzymują się przez wiele lat, chroniąc przed ponownym zakażeniem. W 90% przypadków antybiotykoterapia w okresie pojawienia się zmian skórnych zapobiega dalszemu rozwojowi i powikłaniom choroby. Niestety zdarza się również, że przechodzi ona w formę przewlekłą. Do jej najczęstszych manifestacji należą zaburzenia rytmu serca, bóle mięśni i stawów, porażenia nerwów oraz kłopoty z koncentracją, pamięcią, snem.

W Pani przypadku wskazane jest ponowne podjęcie antybiotykoterapii w celu eliminacji przewlekłego zakażenia, ewentualnie wdrożenie dodatkowych leków kontrolujących zaburzenia rytmu serca. Nie widząc EKG nie jestem w stanie ocenić z jakimi dokładnie zaburzeniami rytmu mamy do czynienia. W przypadku gdy dolegliwości są bardzo nasilone lub pojawiają się pewne zaburzenia w EKG, wskazane jest leczenie w warunkach szpitalnych i podawanie antybiotyków dożylnie.

Proponuję, aby dotychczasowe badania holter EKG ocenił lekarz rodzinny, decydując jednocześnie o podjęciu antybiotykoterapii ambulatoryjnie lub w warunkach szpitalnych. Jeżeli zaburzenia rytmu serca okażą się niegroźne, lekarz rodzinny sam będzie mógł wdrożyć antybiotykoterapię. W innym przypadku powinien skierować Panią na leczenie szpitalne lub ewentualnie do odpowiedniej poradni. Oprócz tego warto zasięgnąć opinii kardiologa i pozostać pod jego okresową kontrolą.