Czy chory na schizofrenię może brać udział w weselu?

Czy schizofrenik moze iść na wesele? Jak wplywa głośna muzyka i zgiełk na osobe lecząca sie na schizofrenie. Dodam, ze brat byl kilka miesięcy temu hospitalizowany przez miesiąc po ataku na mojego narzeczonego z którym biorę ślub. Złapał go za gardlo znienacka. Wtedy dowiedzielismy sie o jego chorobie. Boje sie ze ta sytuacja może sie powtórzyć właśnie na naszym weselu. On jest teraz spokojny ale zapina brać leków. Mieszkamy za granica a brat w PL. Czy on może być zagrożeniem dla nas i gości?

Witam serdecznie. Osoby z doświadczeniem schizofrenii, jeśli korzystają z odpowiedniego leczenia i są w stanie remisji (ustąpienia ostrych objawów choroby), mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym - w tym oczywiście w takich wydarzeniach jak wesela - i z powodu swojej choroby nie stanowią zagrożenia.
Nie napisała Pani, jakie są Pani i narzeczonego relacje z Pani bratem oraz jak Pani brat się aktualnie czuje, co - rozumiem - także może wpływać na Pani obawy i decyzje.

Witam!
Nie można dyskryminować ludzi z uwagi na ich chorobę! Kilka miesięcy leczenia powinno doprowadzić do wyciszenia "ostrych objawów"! Jeżeli na weselu nie będzie stosował substancji niedozwolonych w jego chorobie, w tym alkoholu, to nie powinno dojść do zaostrzenia, a tym samym do zagrożenia. Jeżeli mu Pani zabroni udziału w swoim weselu to on Pani tego nigdy nie zapomni! Ryzyko jest! Należy z nim wcześniej poważnie i szczerze porozmawiać!
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Witam, rozumiem jest to bardzo trudna dla Państwa decyzja, proszę się zastanowić i porozmawiać szczerze z rodziną, również z bratem, jeżeli nie są Państwo pewni. Lepiej taką decyzję podjąć w gronie rodzinnym, osób które znają tą osobę. Lepiej nie decydować w oparciu o pinię z internetu. Jak Pani narzeczony będzie się czuł w tej sytuacji. Trudno jednoznacznie przewidzieć, nie znając Pani brata i wypowiedzieć się czy w tym przypadku istnieje takie zagrożenie. Z drugiej strony jest to Państwa ślub i proszę się zastanowić jak ta sytuacja może na Państwa wpłynąć, czy nie będzie powodem niepokoju, napięcia, jak ten dzień zapamiętacie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl