Czy chromosom philadelphia jest dziedziczny?

W mojej rodzinie występowały przypadki raka. Ze strony mojego taty nie było zachorowań, zaś ze strony mamy-jej wujek był chory na raka płuc, drugi wujek był chory na raka żoładka a babcia (siostra wujków) jest chora na białaczkę szpikową, jest leczona glivecem. Wystepuje u niej chromosom philadelphia. Zachorowania na raka występowały późno (>60 lat) i tylko w jednym pokoleniu. Czy chromosom philadelphia jest dziedziczny? W jakim stopniu? Czy jest bardzo duże ryzyko że będę miała białaczkę/raka?

Chromosom Philadelphia (Ph) to nieprawidłowa zamiana fragmentów chromosomów. Ten defekt chromosomalny nie jest dziedziczony od rodziców, ani nie jest przekazywana dzieciom. A ryzyko występowania u Pani raka czy też białaczki na pewno jest większe, ale nieduże (w Pani przypadku rodzina z chorobami nowotworowymi jest odległa) niż w rodzinie, gdzie schorzenia nowotworowe nigdy nie występowały. Trzeba pamiętać, że w przypadku dziedziczenia mówi się o rodzinie genetycznej (wujkowie i ciocie nie zawsze są rodzinami ze względów genetycznych - np. mąż siostry mamy nie jest).

Dobrą wiadomością jest to, że na nowotwory chorowali lub chorują w tej rodzinie krewni lub krewne 2 stopnia, a nie rodzeństwo lub rodzice. Stąd ryzyko, że Pani zachoruje na któryś z tych nowotworów jest tak zwanym ryzykiem populacyjnym, czyli takim jak u każdej osoby niezależnie od tego czy takie nowotwory były już w rodzinie, czy nie.
Rak płuc u wujka - najpewniej związany z paleniem. Ciekawe w jakim wieku doszło do zachorowania na raka żołądka u innego wujka - jeśli poniżej 45.r.ż. może to być "genetyczny" nowotwór. Chromosomu Philadelphia nie dziedziczy się. Jest to tzw. mutacja somatyczna. Nie ma powodu żeby uważać, że ryzyko, że Pani zachoruje na przewlekłą białaczkę szpikową jest wyższe niż w populacji.