Czy chrząkanie jest spowodowane zapaleniem górnych dróg oddechowych?

Dzień dobry, Przez miniony rok przeszedłem ze 4 infekcje górnych dróg oddechowych, z czego 3 kończyły się antybiotykami. Od ostatniego zapalenia oskrz. (marzec br.) mam dziwne objawy. Mianowicie ciągle mam odruch chrząkania, czasami uda się pozbyć trochę wydzieliny ale bardzo mało. Do tego dochodzi od czasu do czasu odruch kaszlowy. Na języku pojawił się jasnożółty nalot. RTG zatok i klatki nic nie wykazało, miałem zapisany Daktarin oral bo mogła to być grzybica - nie pomógł. Co to może być?

Chrząkanie może być spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok oraz przewlekłym zapaleniem krtani w wyniku refluksu inna przyczyna to choroby migdałków podniebiennych oraz zalegający w nich detryt czyli złogi migdałkowe bardzo rzadko przyczyna jest grzybica dlatego nie dziwi fakt iż leczenie nie pomogło zawsze w takich przypadkach należy wziąć pod uwagę cały szereg przyczyn i wykluczyć te najmniej prawdopodobne wykonać dodatkowe badania przy czym zaznaczam że rtg zatok jest badaniem mało dokładnym i w takich wypadkach zawsze wykonuje się tomografię komputerową jeśli są do tego wskazania zawsze trzeba zbadać laryngologiczne krtani oraz nosogardło najlepiej przy pomocy badania endoskopowego to znaczy videolaryngoskopia oraz rynoskop tylnej które pokażą znacznie więcej niż standardowy badanie laryngologiczne pomyśleć można również o wykonaniu dodatkowych badań krwi oraz wymazów w kierunku bakterii oraz grzybów można też wykonać endoskopia Jam nosa w przypadkach wątpliwych pacjentem należy skierować do gastrologa