Czy ciągłe parcie na pęcherz to objaw nerwicy?

Nazywam się Kasia, mam 22 lata. Od ponad roku męczy mnie ciągłe parcie na pęcherz. Zaczęło się od "ataku" kiedy jechałam autobusem do szkoły. Przeszłam chyba już wszystkie możliwe badania, począwszy od badań moczu, a skończywszy na tomografii nerek. Wszystkie wyniki są ok. Brałam też różne leki przepisywane przez urologa łącznie z tabletkami na nadreaktywny pęcherz. Nic nie pomogło. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale ogólnie rzecz biorąc dolegliwości dokuczają mi cały czas. Po roku radzę sobie z nimi już trochę lepiej bo wiem, że przed każdym wyjściem z domu muszę kilkakrotnie skorzystać z toalety, najlepiej nic nie pić, ale mimo wszystko ta sytuacja robi się już nie do zniesienia, tym bardziej, że nigdy nie miałam problemu z częstym oddawaniem moczu, wręcz przeciwnie, korzystałam z toalety max. 4 razy w ciągu dnia. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić, żeby te dolegliwości minęły. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam!
Jeśli badania specjalistyczne nie wykazały przyczyn organicznych problemu, to warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Problemy z pęcherzem mogą być wywołane przez stres lub lęk.
Lęk może powodować fizyczne dolegliwości, które nie znajdują odzwierciedlenia w badaniach laboratoryjnych. Wizyta u psychologa lub psychiatry może pomóc w zdiagnozowaniu problemu i określeniu, czy może on mieć podłoże psychiczne.
Pozdrawiam

Witam,

ciągłe parcie na pęcherz może być wynikiem pobudzenia układu współczulnego, czyli zachodzi taki sam mechanizm, który powoduje zaburzenia lękowe, w związku z tym wskazana jest psychoterapia, najlepsze działanie w leczeniu zaburzeń lękowych (potwierdzone empirycznie), wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna, jeśli dotrze się do przyczyny problemu, łatwiej będzie zniwelować objawy.

Pozdrawiam serdecznie