Czy ciągłe parcie powoduje IBS?

Bardzo proszę o odpowiedź. Mam problem gastrologiczno-psychiczny.Mam w tej chwili około 9-12 wypróżnień dziennie,ciągłe parcie,również w nocy,mdłości,zawroty głowy,straszny lęk przed zwężeniem i niedrożnością jelita,mam uchyłki z tendencją do zapaleń.Stolce są czasem zwężone i maleńkie,czasem w miarę normalne,czasem w ogóle mam puste parcia.Bad rtg na SOR nie wykazały cech niedrożności.Co mam zrobić dalej?To bardziej choroba uchyłkowa,IBS czy lęk,czy wszystko razem?Mogę mieć zwężenie jelita?

Witam!
Wskazana konsultacja psychiatryczna, wykonanie odpowiednich testów projekcyjnych, określenie Pani osobowości i poziomu lęku. W dolegliwościach opisanych przez Panią dużą rolę odgrywa lęk i niepokój wewnętrzny - leczenie powinno być kompleksowe, nie tylko sprawy jelitowe, ale także emocje!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.