Czy ciągłe zmęczenie to jedynie objawy nerwicy?

Diagnozuję u siebie nerwicę natręctw oraz nerwicę lękową. Dopiero zaczęłam psychoterapię i nadal nie jestem w stanie - ze względu na moje fizyczne "objawy" - normalnie funkcjonować. Prawie nie wychodzę z domu, nigdzie nie wyjeżdżam, ponieważ jestem ciągle zmęczona, bolą mnie łydki, czasem nie jestem w stanie chodzić, wieczorem (nawet gdy w ciągu dnia nie byłam zbytnio aktywna) jestem bardzo słaba. "Rozmazuje" mi się obraz przed oczami, często jest mi słabo, odczuwam mdłości, miewam nerwobóle (np. pod lewą łopatką, międzyżebrowe). Biorę Propanolol od prawie roku, więc nie miewam już tachykardii, mam niskie ciśnienie. Moje badanie krwi nie wykryły nic niepokojącego oprócz hiperprolaktynemii, z którą zmagam się już od dawna. Mam 23 lata i chciałabym żyć "normalnie" - bez objawów, bez lęku, że trafię do szpitala, że umrę. Czy dla pewności powinnam zrobić rezonans magnetyczny głowy, inne badania? Czy to aby na pewno tylko "objawy" nerwicy? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie!

Nerwica natręctw oraz nerwica lękowa to zaburzenia psychiczne, które mogą być rozpoznane jedynie przez lekarza psychiatrę. Jedynie dokładnie zebrany wywiad może stanowić podstawę do rozpoznania nerwicy.

Przytoczone przez Panią objawy mogą, ale nie muszą być wywołane nerwicą. Zasadniczo przed rozpoznaniem zaburzeń psychicznych wskazane jest przeprowadzenie wielu badań internistycznych, w tym chociażby morfologii krwi, jonogramu, TSH i innych. Z tego też względu zachęcam Panią do wizyty u lekarza rodzinnego, który wystawi Pani odpowiednie skierowania na badania.

Prawidłowe wyniki badań będą przemawiać za podłożem psychicznym objawów i będą wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej.

W przypadku potwierdzenia Pani przypuszczeń wskazana będzie kontynuacja psychoterapii, jednak lekarz przepisze Pani odpowiednie leki, które zniosą objawy somatyczne.

Pozdrawiam