Czy ciąża jest martwa?

Witam. Powinnam być w 11. tyg. ciąży. Wczotaj miałam robione przyspieszone USG, bo od 4 dni krwawię, boli mnie brzuch i plecy. Na USG wyszło, że ciąża ma wiek 6 tyg. i 3 dni - osoba robiąca badanie powiedziała, że prawdopodobnie ciąża jest martwa. Za tydzień mają mi powtórzyć USG. Czy mogą się mylić?

Marta

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Najprawdopodobniej rozwój ciąży zotał zahamowany przed kilkoma tygodniami. Nie można jednak postawić ostatecznej diagnozy na podstawie jednego tylko badania USG. Dlatego wskazana jest kontrola po tygodniu. Szanse na pomyślny przebieg nie są niestety duże. Nie napisała Pani jednak, czy lekarz wykonujący badanie zdołał uwidocznić prawidłową czynność serca zarodka? To ważny czynnik prognostyczny.

Pozdrawiam serdecznie!