Czy ciąża pozamaciczna zawsze daje jakieś objawy?

Czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że ciąża pozamaciczna (brzuszna) może przebiegać normalnie jak zwykła ciąża, tzn. czy ją zawsze się usuwa? Możliwe jest, aby nie było żadnych bólów brzucha, krwawień itp.?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Taką ciążę zawsze się usuwa. Nie będzie ona dawała krwawień w obrębie narządu rodnego, gdyż nie jest z nim bezpośrednio skomunikowana. Będą to raczej krwawienia wewnętrzne, które są jeszcze groźniejsze, bo niewidoczne i trudniejsze do szybkiego zdiagnozowania. Jest również możliwe, że ciąża taka nie będzie powodować przez długi czas bólu.

Przypadki szczęśliwego zakończenia ciąży pozamacicznej brzusznej są opisane w literaturze, ale są to raczej medyczne casusy. Pozostawienie takiej ciąży grozi poważnymi powikłaniami, nawet śmiercią zarówno dziecka, jak i matki.

Pozdrawiam serdecznie!