Czy ciąży na mnie obowiązek zajęcia się bratem gdy rodzice odejdą?

Witam!, bardzo proszę o pomoc.. MAM młodszego brata 22latniego, jest chory psychicznie. Autyzm z porażeniem mózgowym i kilka innych diagnoz.. Własnymi słowami w skrócie jest chodzaca roślina. Nie rozumie, nie mówi,. Moi rodzice zajmują się nim ledwo dając radę, gdyż uporczywie Neka ich nie pozwalając zjeść posiłku, wyciąga ciuchy, jedzenie z szaf, uderza w ściany meble, niszczy je, demoluje dom.. Nie mam siły już na to patrzeć.. Dom to nie miejsce dla niego, on im zagraża.. Boję się o nich i o to co będzie po ich śmierci.. Ja mam już swoją rodzinę i dzieci.. Czy ciąży na mnie obowiązek zajęcia się bratem, gdy rodzice odejdą? Proszę o pomoc

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
To bardzo trudna sytuacja. Nie pisze Pani nic o wsparciu dodatkowym. Czy brat ma terapię, czy ktoś przychodzi pomóc na przykład z pomocy społecznej? Jeśli nie to może warto się postarać o tego rodzaju wsparcie. Na Pani nie ciąży żaden obowiązek.
Warto zastanowić się natomiast nad jakimś ośrodkiem opieki, czy brat by się kwalifikował, jakie byłyby ewentualne koszty. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z rodzicami i powiedzieć im szczerze o swoich obawach i lęku o nich oraz tym, że im również potrzebne jest wsparcie.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu