Czy ciśnienie 152/75 jest prawidłowe?

Witam, chciałbym się spytać czy ciśnienie 152/75 jest prawidlowe? Sądzę jednak,że niestety nie. Mam 18 lat, chciałbym się również dowiedzieć czy są jakieś sposoby obniżenia ciśnienia niekoniecznie za pośrednictwem leków np. Sport itd. Pozdrawiam !

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Takie ciśnienie jest zbyt wysokie, jednak aby stwierdzić nadciśnienie potrzebne są co najmniej 2 pomiary, w różnym czasie. Kolejnym krokiem jest ustalenie przyczyny. Dopiero na końcu dobiera się leczenie odpowiednie dla Pacjenta. Powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badania w celu odnalezienia przyczyny nadciśnienia.