Czy codzienne picie oznacza alkoholizm?

witam piję ostatnio codziennie czy to znaczy że już mam problem i jestem alkoholikiem

Dzień dobry!

O alkoholizmie nie świadczy jednoznacznie częstotliwość picia (choć oczywiście jest alarmującym sygnałem), ale także motywacja do sięgania po alkohol, okoliczności picia, stopień kontroli nad częstotliwością i ilością wypijanego alkoholu, emocje związane z piciem, stosunek do alkoholu, cechy osobowości związane ze skłonnością do uzależnień, codziennie funkcjonowanie w innych sferach życia itp. Ważna może być także informacja, czy wśród Pana bliskich (np. w rodzinie) są osoby nadużywające lub uzależnione od alkoholu.

Być może właśnie rozpoznał Pan u siebie fazę ostrzegawczą, kiedy nadużywanie alkoholu stało się już problemem, ma negatywne konsekwencje, ale nie nabrało jeszcze charakteru przewlekłego, głębokiego uzależnienia?

Więcej informacji i możliwość osobistej konsultacji z terapeutą znajdzie Pan np. w Ośrodku Terapii Uzależnień.

Pozdrawiam!

Codzienne spożywanie alkoholu może stanowić "czerwoną lampkę". Jednakże to, czy cierpisz już na alkoholizm, czy nie, można stwierdzić analizując Twoją motywację- dlaczego pijesz alkohol (czy jest to sposób na "przejście" przez jakiś problem, czy jest to sposób na "poradzenie sobie" z jakimiś negatywnymi emocjami), czy występuje u ciebie efekt odstawienia (m.in.wielka chęć, wręcz przymus napicia się) itd.
Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu, to proponuję:
1. zmniejszyć liczbę dni i ilość spożywanego alkoholu
2. udać się na konsultację do Centrum Leczenia Uzależnień, gdzie po pierwsze dowiesz się czy Twoje picie stanowi już problem (w kategoriach zaburzenia) i co możesz robić, by temu zaradzić.
Powodzenia!