Czy córka po ospie musi aż 2 tygodnie być w domu?

Witam serdecznie Córka 5 dni na ospe,wszystko jest w porządku. Chciałabym się dowiedzieć czy aż przez 2tygodnie musi byc w donu i wogole przez ten okres nie wychodzić na dwor. Wiem ze chodzi tu oto aby córka nie zarazila innych i żeby nie przeziębiła się., ,ale czy to musi byc aż 2 tygodnie bez wychodzenia na dwór.

oczywiście że nie musi. Dziecko może mieć osłabioną odporność do miesiąca po przejściu ospy wietrznej. Człowiek chory zakaża osoby z otoczenia 1–2 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki, przestaje zaś zakażać dopiero wówczas, gdy wszystkie pęcherzyki przyschną, a strupki odpadną, co trwa około tydzień.