Czy cryptitis i mikroropnie krypt bez obecności owrzodzeń i zaburzenia architektoniki gruczołów są typowe tylko dla CU i CD?

Witam serdecznie, czy cryptitis i mikroropnie krypt bez obecności owrzodzeń i zaburzenia architektoniki gruczołów są typowe tylko dla CU i CD, czy występują również w innych stanach zapalnych jelit? We wniosku badania hist. obraz przemawia za infekcyjnym zapaleniem jelita grubego, nie ma wykładników chorób z kręgu IBD. W obrazie makroskopowym nieliczne, drobne przekrwienia. Badanie było wykonane w czasie ponad tygodniowej biegunki spowodowanej błędem dietetycznym po usunięciu woreczka.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Diagnostyka i rozpoznanie CU oraz CD jest bardzo trudna. Szczególnie ich zróżnicowanie w niektórych przypadkach. Z pewnością jednak wspomniane problemy nie dają 100% rozpoznania CU, CD, szczególnie,że hist-pat wskazuje na tło infekcyjne.