Czy cukrzyca powoduje problemy z zajściem w ciążę?

Od 20 lat choruję na cukrzycę. W wieku 20 lat zaszłam w ciążę, która zakończyła się pomyślnym rozwiązaniem. Urodziłam zdrowego syna. W 2004 roku ponownie zaszłam w ciążę, ciążę bliżniaczą, niestety w 18 tygodniu poroniłam. Od 3 lat staramy się o dziecko, niestety, bez powodzenia. Czy po tylu latach choroby jest jeszcze możliwość zajścia w ciążę? Czy cukrzyca ma na to wpływ, że nie mogę mieć dziecka, którego razem z mężem bardzo pragniemy?
ponad rok temu

Szanowna Pani,

cukrzyca sama w sobie, jeśli jest dobrze wyregulowana, nie powinna powodować problemów z zajściem w ciążę, może natomiast wikłać przebieg ciąży i porodu, zwiększa ryzyko wad u płodu, stąd większe ryzyko poronienia. Proponuję więc przede wszystkim udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania hormonalne i obrazowe w celu poszukiwania przyczyny trudności w zajściu w ciążę. Zakładam, że cukrzyca jest dobrze wyrównana, jeśli nie, konieczna jest wizyta u diabetologa, gdyż dla prawidłowego przebiegu ciąży bardzo ważne jest wyrównanie cukrzycy i szczególny nadzór nad przebiegiem ciąży.

Pozdrawiam.