Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy cukrzyca utrudnia życie intymne?

Witam i proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Czy cukrzyca wpływa negatywnie na życie intymne? Czy kontakty fizyczne małżonków, gdy jedno z nich jest diabetykiem, nie niosą ze sobą zagrożeń? Innymi słowy, czy seks wpływa na glikemię? I czy można kochać się, mając podłączoną pompę? Monia

ponad rok temu

Zalety pomp insulinowych

Pompy insulinowy stosowane są przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jakie są zalety stosowania tego urządzenia? Na ten temat wypowiada się ekspert - dr Tomasz Gawrecki.

Witam serdecznie!

Współżycie wpływa na glikemię podobnie jak wysiłek fizyczny, czyli powoduje spadek poziomu glikemii. Jeżeli chodzi o pompę, to wszystko zależy od Państwa, można ją na ten czas chwilowo odłączyć, ale nie ma takiej potrzeby.

W cukrzycy pojawia się jeszcze inny problem, czyli nawracające infekcje dróg moczowych oraz dróg rodnych. Należy je szybko leczyć, a najlepszą metodą zapobiegawczą jest prawidłowe wyrównanie poziomu cukru we krwi. Czasami bywa konieczne leczenie również partnera.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
umów wizytę 0

Proszę też pamiętać Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową. Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych. Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą. Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety