Czy ćwicząc i utrzymując dietę schudnę?

Witam. Mam 14 lat i 170cm wzrostu. Ważę 71kg. W ciągu trzech tygodni schudłam 4 kilogramy. Nie jem słodyczy. Powinnam jeść 5 razy dziennie ale nie potrafię się zmobilizować. Zazwyczaj jem kanapkę na śniadanie o 7.00 i mały obiad o 14.00. Poza tym jem dużo warzyw i owoców. Często wieczorem robię brzuszki. Mam silną wolę i zamierzam schudnąć do wagi 60 kilogramów. (do wakacji) Zawsze byłam grubsza od innych. Moi rodzice też nie są najszczuplejsi. Mają nadwagę. Bardzo chciałabym chodzić na siłownie i basen ale nie mam możliwości. Proszę o pomoc.

Witaj,

Twoje aktualne BMI na siatkach centylowych wskazuje na nadwagę. Pozbycie się 10 kg w ciągu 5 miesięcy (do końca czerwca) to odpowiednie tempo. W tej chwili schudłaś trochę za szybko - 4 kg w ciągu 3 tygodni, gdyż najbezpieczniejsze dla zdrowia, a przy tym najskuteczniejsze, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolne chudnięcie - od pół kg do maksymalnie 1 kg tygodniowo.

Żeby efekt był jak najlepszy powinnaś wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, a także zwiększyć aktywność fizyczną.

Co do nawyków żywieniowych to bardzo ważna jest regularność posiłków - częste, co ok. 3 godziny i niewielkie porcje sprzyjają lepszemu gospodarowaniu dostarczoną energią i spalaniu zapasów. Koniecznie więc wprowadź 2 śniadanie, a także podwieczorek i kolację.
Dobrze, ze nie jesz słodyczy, ale z tego co piszesz wydaje mi się, ze jesz po prostu za mało. To jest bardzo niekorzystne, gdyż przyczynia się do spowolnienia metabolizmu (wolniej spalasz zapasy), a dodatkowo zbyt szybkie tempo i zbyt duża utrata masy ciała jest groźna dla zdrowia.

Twoja dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych - Twój organizm dynamicznie się rozwija i to jest niezbędne, aby nie zaburzać tego procesu.

Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne to minimum 1850 kcal, przy niewielkiej aktywności fizycznej. Jeżeli zwiększysz aktywność, wówczas więcej.

Podstawą Twojej diety powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste. Jedz pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony. Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych ogranicz ziemniaki, marchew i buraki. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka, owoce mają dużo cukru, więc nie można ich jeść bez ograniczeń). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu (ale nie 0%): jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz w niewielkich ilościach, gdyż jest kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie. Więcej szczegółów znajdziesz na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Unikaj produktów typu fast food, słonych przekąsek, słodzonych napojów gazowanych.

Koniecznie pij dużo wody (minimum 1,5 l).

Jeżeli chodzi o aktywność to bardzo zdrowy i pomagający spalić tkankę tłuszczową jest szybki marsz (z kijkami lub bez). Możesz tez tańczyć, gimnastykować się, jeździć łyżwach / rolkach, na rowerze itd. Bardzo ważna jest systematyczność, więc wybieraj taki ruch, który lubisz.

Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska