Czy cytologia musi zostać przeprowadzona przez wziernik?

Witam, Mam 31 lat. Kilka lat temu mialam robiona cytologie, bylo wszystko w porzadku. Obecnie chcialam ja powtorzyc, ale niestety ginekolog mial problem, gdyz bardzo mnie bolalo. Tzn nie dal rady wlozyc wziernika. Lekarz stwierdzil, ze jestem tam bardzo drobna, sa resztki blony i dal sobie spokoj. Zaraz po tym mialam robione usg transwaginalne i tutaj sie dalo. Czy przy cytologii musi byc wziernik? Czy cytologia moze byc przeprowadzona bez wziernika? Pozdrawiam
31 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie ma możliwości pobrania cytologii "na ślepo" Niezbędne jest użycie wziernika, by móc przeprowadzić badanie pod kontrolą wzroku.

Witam.
Prawidłowa technika wykonania cytologii opiera się na pobraniu wszystkich rodzajów komórek szyjki macicy. Nie jest to możliwe bez uwidocznienia jej we wzierniku. Istnieją także wąskie wzierniki więc można dopasować rozmiar narzędzia do warunków anatomicznych kobiety.
Potzdrawiam.