Czy cytomegalia i toksoplazmoza mogły spowodować poronienie?

Witam. 5 sierpnia 2010 miałam zabieg łyżeczkowania, dzień wcześniej pani doktor sterdziła po badaniu USG, że serduszko płodu nie bije. Był to 7. tydzień ciąży. Winiki badań mnie niepokoją, jednak lekarka nic mi nie powiedziała na ich temat. Proszę o wyjaśnienie, czy mogły one mieć wpływ na poronienie i ciążę? Dodam, że płód był rozwinięty odpowiednio do wieku ciąży. Toksoplazmoza IgM 0,07 (wynik ujemny <0,5; wątpliwy 0,5 - 0,59; dodatni 0,60 i więcej), IgG 14,2 (wynik ujemny <1,6; wątpliwy 1,6 - 2,9; dodatni 3i więcej). Cytomagalowirus IgM 0,34 (wynik ujemny <0,85; wątpliwy 0,85 - 0,99; dodatni 1 i powyżej), IgG 396,2 (wynik ujemny <00- 6,0; wątpliwy 6,0 - 15; dodatni 15 powyżej). Badanie krwi: krwinki białe 11,3 G/I - norma 4,0-10,0, wskaźnik anizocytozy 15,0% - norma11,5 - 14,0, wskaźnik anizocytozy płytek krwi PDW 16,3 - norma 16,4- 18,4. Badanie moczu w sumie ok, jednak białko w moczu 0,10 g/l. Pozostałe badania ok. Kompletnie nie wiem, czy powinnam zweryfikować z internistą owe wyniki. Pani ginekolog zaprosiła mnie do siebie na kontrolną wizytę związaną z łyżeczkowaniem, jednak nic o nich nie wspomniała.  Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wysokie miana przeciwciał IgG skierowanych przeciwko wirusowi cytomegali(CMV) i  pierwotniakowi toksoplazma gondi świadczą zazwyczaj o przebytych w przeszłości infekcjach tymi drobnoustrojami. IgG to przeciwciała odpornościowe,które mogą utrzymywać się we krwi przez wiele lat od czasu infekcji, stanowiąc ochronę przed późniejszym jej nawrotem.

Natomiast dużym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu, które może doprowadzić do poronienia jest "świeże" zakażenie toksplazmatyczne i CMV. Ta faza choroby charakteryzuje się wysokim poziomem przeciwciał w klasie IgM (u Pani obu przypadkach jest niski).

Dla ostatecznego wykluczenia wpływu czynnika zakaźnego na poronienie może być pomocne badanie awidności przeciwciał IG Na podstawie jego wyniku można będzie określić, w jak odległym czasie doszło do obu infekcji.