Czy czeka mnie długa rehabilitacja?

Dzień dobry, obecnie rozpocząłem leczenie kręgosłupa z powodu silnego bólu pleców. Po badaniu RTG, zostałem skierowany na rezonans magnetyczny. Chciałbym zasięgnąć drugiej opinii, poniżej przesyłam wynik rezonansu. Czy czeka mnie długa rehabilitacja? Czy istnieje ryzyko operacji? Czy wiąże się to z długotrwałym zwolnieniem lekarskim z pracy? Czy poniższe wady można wyleczyć? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji T1,T2, STIR w płaszczyznach strzałkowych, T2 w płaszczyznach poprzecznych na poziomach od L1-L2 do S1-S2. Dane ze skierowania: Przewlekła lumbalgia z promieniowaniem do obu kończyn dolnych. Cechy wady asymilacji pogranicza L/S pod postacią lumbalizacji segmentu S1 kości krzyżowej. Intensywność sygnałów i wysokość trzonów kręgów lędźwiowych prawidłowa. Tarcza międzykręgowa L5-S1 wykazuje obniżenie intensywności sygnałów w obrazach T2-zależnych jak w przypadku zaburzeń uwodnienia oraz niewielkie obniżenie wysokości - zmiany degeneracyjne. Na poziomie L5-S1 widoczna jest szerokopodstawna pośrodkowa przepuklina tarczy międzykręgowej o typie protruzji, skierowana w stronę lewą, powodująca zwężenie wymiaru strzałkowego kanału kręgowego do 8 mm, ucisk worka oponowego, obustronne zwężenie otworów międzykręgowych i zachyłków bocznych kanału kręgowego (głównie lewego), z uciskiem korzeni nerwu rdzeniowego S1 po stronie lewej w obrębie zachyłka bocznego. Na pozostałych badanych poziomach wypuklin dokanałowych tarcz międzykręgowych nie stwierdza się. Intensywność sygnałów z końcowego odcinka rdzenia kręgowego jest prawidłowa. Stożek końcowy na poziomie L2. Wnioski: Cechy wady asymilacji pogranicza L/S pod postacią lumbalizacji segmentu S1 kości krzyżowej. Dyskopatia L5-S1.

Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe, leczenie rehabilitacyjne może nie przynieść oczekiwanych efektów jednak jest zalecane. W razie braku poprawy - musi Pan skonsultować się z neurochirurgiem.