Czy czeka mnie operacja?
Witam . Mam 56 lat i już od około 20 lat cierpię na nawracające bóle kręgosłupa. W ostatnich 2 latach praktycznie co miesiąc bywam u neurologa i już prawie bez przerwy biorę leki typu D*** - doustnie albo zastrzyki. W ubiegłym roku w poradni leczenia bólu dostałam zastrzyk sterydowy do kręgosłupa i tylko wtedy czułam się jak nowonarodzona - nic mnie nie bolało, ale po 2 m-cach ból wrócił i był jeszcze silniejszy . Do tego nie mogę chodzić - boli w odc. lędżwiowym, ból promieniuje do lewej nogi, nogi w kostkach mam jakby drętwe i ciągle mam skurcze aż do palców. Bywa, że idąc zawadzam stopami i po prostu się przewracam. Do tego mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Dziś odebrałam TK kręgosłupa i proszę o wyjasnienie co to znaczy - "objaw próżniowy " oraz czy można takie schorzenie leczyć operacyjnie. Zabiegi rehabilitacyjne biorę co 6 m-cy - i naprawdę nie wiele pomagają, akupunktura też nie podziałała. Leki także nie wiele dają. Co dalej ? Czy operacyjne leczenie mogłoby mi pomóc ?

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Aby możliwa była interpretacja Pani wyniku zdjęcia rentgenowskiego, niezbędny jest pełny opis wyniku badania. Nie jest bowiem możliwa interpretacja fragmentaryczna, proszę więc o przysłanie pełnego opisu. Natomiast po analizie opisanej przez Panią historii choroby, zalecałabym wizytę u specjalisty neurochirurga. Jest on właściwym specjalistą w tego rodzaju schorzeniach i na podstawie badania pacjenta, historii choroby i wykonanych badań, kwalifikuje do zabiegu operacyjnego. Nie wiem, jak bardzo zaawansowane są zmiany w obrębie kręgosłupa, aczkolwiek po analizie dotychczasowego leczenia, mogę sądzić, iż wskazane byłoby wykonanie operacji.