Czy czerwony rumień jest wynikiem ugryzienia kleszcza?

Witam, coś mnie ugryzło, nie wiem co, kleszcza nie widziałem, chyba że odpadł. Na początku był punkcik i czerwona plama ok. 5 cm na 5 cm, po paru tygodniach powiększyła się, jest okrągła, nieregularna, widać jakby na zewnątrz jest krąg czerwony, a w środku mniejsze zaczerwienienie. Nie boli, rzadko zaswędzi. Co to może być?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z opisu może wynikać, że mamy do czynienia ze zmiana, która nazywa się rumień wędrujący. Jest to typowa zmiana pojawiająca się po ugryzieniu przez kleszcza. W wyglądzie charakterystyczna jest obecność czerwonego rumienia z centralnym przejaśnieniem. Często zmiana zmienia swoją lokalizacje jak i rozmiar.

Uważam, że warto udać się do lekarza. Jeżeli jest to rumień wędrujący, który jest objawem patognomonicznym boreliozy, to powinno zostać wdrożone odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam!