Czy częste infekcje mogą być spowodowane alergią?

Witam! Mam pewien problem. Od prawie dwóch lat bardzo często choruję, średnio raz na miesiąc lub dwa. Są to infekcje dróg oddechowych, zarówno górnych, jak i dolnych, a najczęściej infekcje gardła (angina, zapalenie gardła). Bardzo często miewam też sam katar, zatkane i nierzadko bolące zatoki. Dodam, że przed dwoma laty, zdarzało mi się chorować dwa czy trzy razy w roku. Problem pojawił się około dwa miesiące po zamieszkaniu w domu razem z psem. Czy to może być alergia? Dodam, że nie mam objawów takich jak zapalenie spojówek i tym podobnych. Bardzo proszę o poradę, co z tym dalej robić. Badanie krwi było przeprowadzone zarówno w tym roku jak i w zeszłym i nie wykazało nic niepokojącego.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania objawów i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia, czy nawracającej choroby infekcyjnej. Wskazane jest ponowne oznaczenie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, OB, CRP, poziom glikemii). Do rozważenia jest wykonanie posiewu z gardła. Jeżeli badania będą ponownie prawidłowe warto rozważyć wizytę u alergologa oraz laryngologa.
 Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.
Do czasu wizyty warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany sie nasilają. Do obu specjalistów konieczne jest skierowanie.

Pozdrawiam