Czy częsty płacz może świadczyć o autyzmie?

Witam.

Jestem mamą dziecka, wcześniaka, które obecnie ma 5 lat. Jak dotąd był leczony w kierunku MPD (rehabilitacja, terapie: logopedyczna i pedagogiczna). U Arturka stwierdzono też znaczny stopień niepełnosprawności intelektualnej. Był to dla mnie trudny czas, ale teraz dzieje się coś nowego. Mały trafił do specjalistycznego przedszkola na 4 godziny (od dwóch tygodni) i zaczęło się... nieuzasadniony płacz bez łez w domu, praktycznie bez przerwy, histeria. Jest to zachowanie nie do opanowania. Muszę dodać, że mały nie mówi, wydaje tylko swoje dźwięki, sylaby („didi”, „igi”, itp). Kiedy był mały, ok. roku, mówił „ba-ba”, „ma-ma”. Dwa lata temu odpowiedział Anglikom „Hello”, na ich wcześniejsze. Sytuacja płaczu trwa już drugi tydzień. Czy to może świadczyć o autyzmie?

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam

Doskonale rozumiem Pani niepokój. Niejednokrotnie zaburzenia i dysfunkcje u dzieci z deficytem intelektualnym nakładają się na siebie i współwystępują. Zachowanie syna może wynikać również z trudności adaptacyjnych do nowej sytuacji i warunków, jakie stwarza uczęszczanie do przedszkola.

Musimy uwzględnić fakt, iż chłopiec może mieć trudności z wyrażaniem uczuć, dzieleniem się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Proszę pomyśleć o alternatywnej formie komunikacji z dzieckiem, co ułatwi Waszą codzienną komunikację.

Niemniej jednak proszę pomyśleć, czy nie warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą prowadzącym syna.

Powodzenia i pozdrawiam