Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy da się wyleczyć depresję endogenną bez leków?

Dzień dobry. Przez rok brałam paroksetynę. Teraz jestem na etapie odstawiania. Czy jest możliwość wyjścia z depresji bez leków? Co prawda leki mnie trochę ustabilizowały, ale wiele pracy włożyłam w to, żeby z niej wyjść. Czy z depresji endogennej można wyjść? W końcu to się skądś bierze, jak nie z jakiegoś przykrego zdarzenia to przez nasze myśli. Zauważyłam, że jak się nakręcę czuję się gorzej i właściwa pomoc przychodzi jedynie ode mnie samej - jak pozwolę swoim myślom po prostu być.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czy próbowała Pani podjąć psychoterapię? Jak sama Pani stwierdza - można się "nakręcić" emocjonalnie przez samo myślenie o różnych rzeczach. Psychoterapia pomaga okiełznać te myśli oraz sytuacje. Polecam udać się na spotkanie z psychologiem poznawczo-behawioralnym, z którym - jeśli tak zadecydujecie - podejmie Pani pracę terapeutyczną. Co do możliwości wyjścia z depresji endogennej - proszę o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, gdyż on zna historię Pani choroby i on będzie mógł (na podstawie twardych danych) ocenić prawdopodobieństwo całkowitego bądź częściowego wyzdrowienia. Pozdrawiam.

0

poprzez solidna terapie.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Psycholog kliniczny, psychoterapeuta.
0

Depresja mówiąc ogólnie jest chorobą wynikającą z zaburzonego/ nieprawidłowego poziomu i wzajemnych relacji niektórych neuroprzekaźników w mózgu. Leki przeciwdepresyjne mają na celu przywrócenie właściwej równowagi. Psychoterapia takiego działania niestety nie ma. W przypadku depresji jest to metoda ważna, ale dodatkowa. Podstawą leczenia jest farmakoterapia.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0

Dzień dobry, jeżeli leki pozwoliły się pani ustabilizować, zachęcam do podjęcia psychoterapii podczas której nauczy się pani rozpoznawać myśli "nakręcające" panią, przyjrzy się swoim uczuciom i dzięki temu być może zmniejszy ryzyko nawrotów choroby. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety