Czy da się wyleczyć problem z oddawaniem moczu w sytuacjach stresowych?

Witam! Od dzieciństwa borykam się z problemem oddania moczu. Sytuacja taka pojawia się kiedy gdzieś wyjeżdżam ze znajomymi, jestem u kogoś na imprezie, a nawet na uczelni.

W zasadzie taki problem pojawia się zawsze kiedy wiem, że w kolejce do toalety czekają inne osoby. Bardzo stresuje się wtedy. Wiem, że to wydaje się śmieszne, ale mnie nie jest do śmiechu. Czasami rezygnuje z jakiegoś wypadu, bo bardzo się boję, że znowu ten problem mnie dopadnie, właściwie wiem, że mnie dopadnie. A nawet kiedy jednak zdecyduje się wyjść, to potem żałuje, bo nic z tego nie mam. Myślę tylko jaki pełny mam pęcherz. Próbowałam sobie wszystko wmawiać, ale nic nie pomaga. Dzisiaj mam 22 lata i ciągle cierpię z tego powodu.

Nie mogę wiecznie nie wychodzić z domu. To źle na mnie wpływa. Chciałam iść z tym do psycholog, ale się wstydzę. Co mam robić? Czy da się to jakoś wyleczyć?

Witam serdecznie.

W tej sytuacji należałoby wykluczyć przyczyny urologiczne (np. dysfunkcja pecherza moczowego) oraz ginekologiczne. Proszę zglosić problem lekarzowi rodzinnemu, który skieruje Panią na odpowiednie badania i konsultacje.

Jeśli zostaną wykluczone te przyczyny, należy rozważyć tło psychogenne - wówczas powinna Pani zgłosić się do psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry. Pomocne mogą okazać się leki przeciwdepresyjne z grupy leków trójpierścieniowych.

Proszę pokonać swój lęk przed wizytą - przeżywa go większość ludzi, a lekarze i psycholodzy są specjalistami od różnego typu wstydliwych przypadłości.

Z pozdrowieniami