Czy depresja endogenna może występować samoistnie?

Depresja, nie wiem - może endogenna. Czy może występować samoistnie, być warunkowana genetycznie? Mój narzeczony naplótł mi jakiś bzdur, że ma to dziedzicznie w rodzinie. Ale wyraźnie mówił o androgennej, że jest tylko z męskiej strony rodu... Jego tata się leczy na depresję w zamkniętych ośrodkach, a on się boi, że będzie miał to samo. Nie znam prawdziwej diagnozy lekarzy. Nikt mi tam nie powie. Nie wiem, co mam o tym myśleć

Witam,
w powstawaniu depresji mogą brać udział czynniki genetyczne. Jeżeli Pani partner obawia się wystąpienia u siebie depresji może udać się do psychologa lub psychoterapeuty.
Pozdrawiam