Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 3 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam
Depresja jest mocno związana z uczuciami , emocjami i i ich poziom i nasilenie wywołuje stany depresyjne, np. uczucie smutku, przygnębienia. Jeśli te uczucia utrzymują się przez dłuższy czas, wówczas organizm reaguje brakiem energii, niską samooceną , niemożnością przeżywania radości a czasem chwiejnością emocjonalną.Te czynniki mają także związek z reakcjami wegetatywnymi organizmu,np. układu trawienia, czy poziomem ciśnienia krwi, które w dużym stopniu są uzależnione od stanu emocjonalnego. Proponuje konsultacje u doświadczonego terapeuty, aby wspólnie z nim uporządkować swoje emocje.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Psycholog kliniczny i psychoterapeuta.
umów wizytę 0

Witam Panią, każde zaburzenie psychiczne ma wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu. Warto skonsultować się u lekarza rodzinnego oraz psychologa, który będzie mógł Pani udzielić dalszych wskazówek. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety