Czy depresja może objawiać w większości zaburzeniami w sferze poznawczej?

Nie rozumiem pytania - co oznacza "większość"? Depresja to zaburzenie rzutujące zarówno na procesy poznawcze (koncentracja, pamięć), jak i motywacyjne, fizjologiczne itp. Depresja ma wiele aspektów i od danej osoby zależy jaki będzie miała przebieg.

Zaburzenia poznawcze jest to bardzo szerokie pojęcie.
Diagnozując zaburzenia funkcji poznawczych/ zespół otępienny rutynowo wyklucza się depresję. Należy oczywiście wykluczyć jeszcze inne, odwracalne przyczyny zespołów otępiennych.