Czy depresja może potęgować agresję?

Witam.Od 3 leczę się na depresję.Jestem po próbie samobójczej.Od pewnego czasu zauważyłam, że stałam się bardzo agresywna.Od małego byłam agresywnym dzieckiem,biłam moją mamę i babcię.Agresja ta pojawiła się po rozwodzie moich rodziców.Ostatnio często kłócę się z mamą.Niedawno się pobiłyśmy, były uderzenia w twarz, uderzenia głową o ścianę.Czuję się jakby w tych bójkach uczestniczyła zupełnie inna osoba, a nie prawdziwa ja.Ciągle się o to obwiniam.Czy moja depresja może potęgować agresję?

Dzień dobry!

Tak, zachowania agresywne mogą być związane z depresją, ale też z wieloma innymi czynnikami - istotnymi wydarzeniami w życiu, traumami, czynnikami rodzinnymi itp. Jest ważne, aby w tej trudnej dla Pani sytuacji, po zdiagnozowaniu depresji, a także próbie samobójczej, udziale w przemocy, była Pani zarówno pod opieką lekarza psychiatry, jak i psychologa - w psychoterapii indywidualnej lub grupowej, grupie wsparcia itp.

Pozdrawiam!

Depresja może wpływać na zachowania agresywne, ale jak sama Pani pisze, te zachowania pojawiły się po rozwodzie rodziców. Możliwe jest więc, że nie są one związane. Ważne jest to, aby zidentyfikować przyczyny Pani agresji i przepracować emocje z tym związane. Pomoże Pani w tym psycholog. Radziłabym także udać się po pomoc do lekarza psychiatry, zwłaszcza jeśli chodzi o Pani depresję.

Być może to agresja powoduje i potęguje depresję? Jakby nie radziła Pani sobie z emocjami i jedynym sposobem radzenia sobie z nimi (poza agresja) było całkowite ich wyciszenie, wycięcie poprzez smutek i depresję.
Warto podjac tematykę agresji ze swoim psychoterapeuta, pracować nad emocjami w psychoterapii. Przepracowanie tych emocji i nauczenie się rozumienia swoich uczuć i potrzeb oraz bardziej adaptacyjnych metod radzenia sobie z emocjami powinno przynieść poprawę zarówno nastroju jak i relacji.