Czy depresja może tak szybko wracać?

Dwa lata temu miałam stwierdzona ciężką depresję, chodziłam do lekarza, podjęłam pracę, a że pracowałam w firmie internetowej, było tam pełno facetów to szybko podbudowałam się. Teraz mam 23 lata i od 2 miesięcy zaczyna się ze mną dziać coś dziwnego: ciągle chodzę przybita, nic mi się nie chce, nie potrafię się skupić, o nauce już nie wspomnę (studiuję fizjoterapię), jazda samochodem to dla mnie wielki strach, bo boję się, że nie zareaguję pewnego dnia i się skończy wszystko - a może i lepiej by było? Nie widzę sensu życia, wszystko wydaje mi się bez sensu, nie czuję się wcale potrzebna. Mama już mnie całkiem olała, bo ma nowego faceta, tata od zawsze ma mnie gdzieś i tylko zawsze pod górkę robił i robi dalej. Nie wiem co mam robić, bo z każdym dniem jest gorzej, potrafię się śmiać a w jednej minucie życie ze mnie uchodzi i siedzę i płaczę :(. Co ja mam robić? Ja chcę żyć, jestem młoda, powinnam się bawić, używać życia, a ja nie potrafię, bo ciągle myślę, że wszystkim przeszkadzam i jak wyjdę to tylko się będą śmiać i uwagi robić :(. Ja dłużej już tego nie wytrzymam, nie mam siły z tym walczyć:(. Proszę o pomoc

Witam!
Depresja faktycznie może nawracać. Dlatego należałoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem psychiatrą. Jeśli Pani obecny stan psychiczny ma podłoże chorobowe, to lekarz będzie mógł Pani pomóc. Warto również skorzystać z pomocy psychologa lub rozpocząć uczestnictwo w psychoterapii grupowej/grupach wsparcia.
Jest Pani w trudnej życiowej sytuacji, nie ma wsparcia w bliskich. A to właśnie wparcie i pomoc innych osób pozwala nam łatwiej i sprawniej przezwyciężać trudności. Jeśli bliscy nie zapewniają Pani tego, czego Pani potrzebuje, to warto poszukać tej pomocy wśród innych osób.
Terapia grupowa lub grupy wsparcia to spotkania w których uczestniczą osoby z podobnymi problemami, które wzajemnie mogą się wspierać i dzielić swoimi doświadczeniami. W momentach, kiedy bardzo potrzebuje Pani rozmowy lub ciepłego słowa, warto korzystać z telefonów zaufania. Myślę, że skorzystanie z pomocy psychologicznej oraz wsparcie ze strony innych osób mogą pozwolić Pani radzić sobie z problemami i wpłynąć na poprawę samopoczucia.
Proszę również pozostać pod opieką lekarza psychiatry.

Pozdrawiam

Witam,

Depresja jest chorobą, która wymaga systematycznego leczenia metodą farmakoterapii i psychoterapii, kompleksowe leczenie wpływa na poprawę jakości życia.
Badania pokazują, że negatywna ocena własnej osoby zwiększa predyspozycje do zachorowania na depresję, w tym celu zalecałabym pracę nad poczuciem własnej wartości czyli samooceną, którą trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie.
Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie