Czy depresja powraca?

Mój mąż niedawno wyznał mi, że jako nastolatek miał depresję, które trwała ok. pół roku i była leczona farmakologicznie. Była spowodowana śmiercią ojca, a także ciężkim wypadkiem, któremu uległ on sam. Po tej sytuacji utrzymanie domu spadło na jego barki. Po około trzech latach wystąpiła depresja z mniejszym natężeniem. Od pierwszej depresji minęło ok. 10 lat. Bardzo mnie to wyznanie męża zmartwiło i chciałam się dowiedzieć, jaka jest szansa, że depresja może powrócić?

Witam Panią!

Depresja niestety lubi powracać, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie leczenie. Poza leczeniem farmakologicznym, istotną rolę odgrywa psychoterapia, która pomaga zapobiegać nawrotom choroby.

Sugerowałabym, aby Pani mąż udał się do specjalisty w celu postawienia pełnej diagnozy oraz ustalenia odpowiedniej formy leczenia. Na wizytę zarówno u psychiatry, jak i psychoterapeuty można się umówić w Poradni Zdrowia Psychicznego. W każdym mieście powinna znajdować się przynajmniej jedna taka poradnia. Potrzebne adresy znajdzie Pani w internecie.

Pozdrawiam.