Czy depresja to choroba wyleczalna?

Dzień dobry. Mam takie pytanie: choruję na depresję już 5 miesięcy, biorę tabletki, psychiatra przepisała mi najpierw lek z grupy SSRI, potem jego zamiennik, a teraz biorę inny jest poprawa, ale od paru dni mam takie dziwne myśli - bardzo mnie to niepokoi i chciałabym się dowiedzieć, czy to po tych tabletkach i czy depresja jest chorobą wyleczalną. Mam depresję po porodzie. Kiedy to minie? Dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może być w pełni wyleczalne. Szacuje się, że ok. 50% pacjentów odpowiada na leczenie przeciwdepresyjne, tzn. objawy depresji w znacznym stopniu zmniejszają się, u około połowy tych pacjentów objawy depresji ustępują całkowicie. Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ryzyko pojawienia się kolejnego wynosi ok. 50%.

Istnieje wiele przyczyn nieskuteczności leczenia. Skuteczność leków przeciwdepresyjnych ocenia się po ok. 4-6 tygodniach leczenia. Jeśli lek nie przynosi poprawy, to podejmuje się działania mające poprawić skuteczność - należy przeanalizować różne czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie (niewłaściwe rozpoznanie, dawka leku, współpraca pacjent - lekarz, występowanie dodatkowych zaburzeń psychicznych lub somatycznych, przyjmowanie innych leków lub substancji psychoaktywnych itp.). Można rozważyć wówczas zmianę dawkowania, dołączenie innego leku lub zamianę na inny preparat.

Częstą przyczyną nieskutecznego leczenia jest również pomijanie pomocy psychoterapeutycznej. Psychoterapia jest wskazana w każdej postaci depresji - w zależności od stopnia zaawansowania objawów może mieć ona podstawowe lub pomocnicze znaczenie. Skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej została potwierdzona szeregiem badań klinicznych. Psychoterapia poznawcza zmniejsza również ryzyko nawrotu (o ok. 20%).

Nie wiem, co rozumie Pani przez "dziwne myśli"- można przez to rozumieć myśli natrętne lub samobójcze. Zdarza się, że leczenie przeciwdepresyjne powoduje jako objaw uboczny myśli samobójcze, jednak objaw ten występuje najczęściej na początku leczenia. Skoro leczenie nie jest w pełni satysfakcjonujące - powinna Pani zgłosić się do lekarza prowadzącego. Psychiatra może skorygować dawkę leku lub zaproponować inny, skuteczniejszy lek. Proszę również rozważyć równoczesne rozpoczęcie psychoterapii.

W przypadku uporczywych myśli o tematyce samobójczej i długiego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza może Pani zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Serdecznie pozdrawiam