Czy depresję można wyleczyć?

Witam Od wielu lat cierpię na depresję. W ciągu ostatnich 5 lat leczyłem się kilkakrotnie lecz po odstawieniu leków (paroksetyna a później sertaline) choroba ta za kazdym razem powraca . Moje życie przez to nie ma jakości oraz sensu. Czy już zawsze będę na to skazany? Juz nie mam energii na ta wieloletnią walkę z sobą. Teraz depresja powróciła 4 raz . Jest najsilniejszą ze wszystkich dotychczas . Czuje juz ze to poprostu mnie tym razem wykończy . Czy depresje aby napewno można wyleczyć ?

Depresja jest chorobą długotrwałą, czasami by zapobiec nawrotom leczenie musi być prowadzone cały czas. Na ogół w leczeniu podtrzymującym stosuje się mniejsze dawki leków niż przy leczeniu stanu ostrego.

Witam,
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie , ponieważ nie podaje Pan kilku informacji. Depresja jest chorobą, która ma tendencje do nawrotów, jednak nawroty nie muszą być silne i nie muszą dezorganizować funkcjonowania. Poza farmakoterapią w leczeniu depresji zaleca się podjęcie psychoterapii, która pozwala osiągnąć długotrwałą poprawę. W leczeniu depresji doskonale sprawdza się terapia poznawczo - behawioralna.
Pozdrawiam