Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy diagnoza jest trafna i mogę mieć astmę?

Od 3 miesięcy mam problem z dusznościami w nocy jak i w dzień. Nie mogę normalnie oddychać, delikatnie mówiąc zaciągam powietrze na 1/3 gwizdka, gdyż jak wezmę głębszy oddech to od razu kaszel i odruchy wymiotne (tak silny kaszel). Nie jestem w stanie przespać normalnie całej nocy, budzę się około 4 - 5 rano z atakiem kaszlu, który jest mokry, coś tam się wydziela, ale to nie pomaga, gdyż po kilku minutach znowu mam wrażenie jakby moje płuca były pełne tej wydzieliny lub wody. Oddychanie sprawia, że bolą mnie płuca, żebra, mostek, kaszel jest tak silny, że nie jestem w stanie go opisać. Bylem u lekarza – stwierdził, że to zapalenie oskrzeli, dostałem antybiotyk, niby przeszło, ale po kilku tygodniach objawy są jeszcze gorsze. Po następnej wizycie dostałem inhalator i diagnozę: być możne to astma. Czy diagnoza jest trafna?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam serdecznie.

Diagnoza jest prawdopodobna. Rzeczywiście opisywane objawy sugerowały zapalenie dolnych dróg oddechowych. Po przebyciu choroby kaszel może utrzymywać się do kilku tygodni. Jeżeli utrzymuje się dłużej i dochodzi do nasilenia dolegliwości należy rozważyć rozpoznanie astmy.
Może w celu potwierdzenia rozpoznania warto rozważyć wykonanie spirometrii, PEF i RTG płuc (w celu wykluczenia innej przyczyny objawów).
Pozdrawiam.
 

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy