Czy dieta bezglutenowa jest wskazana po ostrym zapaleniu trzustki?

Czy dieta bezglutenowa jest wskazana po ostrym zapaleniu trzustki z jednoczesna choroba Hashimoto?Jaka dietę stosować przy tych równoczesnych schorzeniach,aby nie tyć i dobrze funkcjonować. Jestem kobieta w wieku 35l. Występują u mnie obrzęki,zatrzymanie wody,zaburzenia miesiączkowania,bóle stawów,nadwaga. Dziękuje za pomoc

Dieta bezglutenowa nie jest właściwa po ostrym zapaleniu trzustki. Przede wszystkim powinna Pani unikać tłuszczów w każdej postaci, a także pokarmów, które silnie kurczą przewody żółciowe takich jak żółtka jaja, majonez, czekolada, tłuszcze, potrawy smażone, ciasto.

Samo ostre zapalenie trzustki nie jest wskazaniem, natomiast Hashimoto już jak najbardziej tak. Należy stosować się do zasad diety lekkostrawnej z ograniczeniem tłuszczów oraz do żywienia w chorobie Hashimoto. Wyeliminowanie substancji mogących powodować stan zapalny organizmu może pomóc Pani w remisji choroby, a także z ustabilizowaniem funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim należy wykluczyć gluten oraz nabiał. Dodatkowo eliminujemy surowe warzywa krzyżowe, ostre przyprawy, rośliny strączkowe, cebulowate. Należy włączyć do posiłków pełnowartościowe białko, produkty bogate w selen, cynk, witaminę E. Uważać na spożycie produktów bogatych w jod (ryby morskie). Żywienie w obu jednostkach chorobowych nie jest łatwe, dlatego zachęcamy do wizyty u doświadczonego dietetyka klinicznego, który przygotuje dla Pani odpowiednio dobraną terapię żywieniową i pomoże w jej realizacji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444