Czy dieta bezglutenowa jest wskazana przy tej chorobie?

Witam, Kobieta 24 lata. Od 7 lat leczona na niedoczynność tarczycy, widoczna nadwaga. Aktualne wyniki badań: TSH - 8,736 µIU/ml 0,350 4,940 FT3 - 2,84 pg/ml 1,71 3,71 FT4 - 0,91 ng/dl 0,70 1,48 ANTY TPO - 141,54 IU/ml 0,00 5,61 ANTY TG - 379,54 IU/ml 0,00 4,11 Czy powyższe wyniki świadczą o Hashimoto? Czy dieta bezglutenowa jest wskazana przy tej chorobie - niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Pozdrawiam serdecznie, A.

Dzień dobry,
Wyniki wskazują na autoimmunologiczną niedoczynność tarczycy. Proszę skonsultować się z endokrynologiem w celu diagnostyki.

Proszę jednak nie eliminować glutenu z diety bez kontaktu z dietetykiem, ponieważ należy rozważyć za i przeciw w Pani przypadku. Warto natomiast ograniczyć zawartość goitrogenów w diecie.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam
Nie należy odstawiać glutenu tylko ze wzgledu na takie wyniki. Proszę przede wszystkim z lekarzem unormować Tsh do wielkości ok 2 i zrobić badania na tolerancję laktozy. Jeśli będzie nietoleracja proszę przyjrzeć się tabletkom na tarczyce czy w składzie nie ma laktozy. Po tym proszę udać się do dietetyka na ustalenie diety.

Magdalena Maciejewska
Dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu