Czy dieta ma duży wpływ na trądzik?

Witam, jakiś czas temu miałem mocny trądzik, ale po stosowaniu dobrej diety kilka miesięcy skóra totalnie się uspokoiła poza sporadycznymi wypryskami. Teraz jak wyjechałem do pracy sezonowej w innym mieście i po zmianie diety na gorsza (brak czasu na gotowanie) stąd gorsze odżywianie się, zauważyłem że dość mocno mnie wysypało. Do tego paliłem papierosy ale z tego powodu staram się całkowicie odstawić. Czy zmiana diety i palenie może mieć taki wpływ? Za około tydzień wracam do mojego miasta i znowu będę się dobrze odżywiał i zobaczę jak wtedy będzie. Stąd moje pytanie czy szukać przyczyn w diecie czy to może być inne podłoże?

Witam serdecznie,
jeżeli zauważył Pan znaczną różnice w kondycji cery po zmianie diety to bardzo prawdopodobne ze to właśnie ona wpływa głównie na Pana zmiany trądzikowe. Po powrocie do swego miasta proszę od razu wrócić do zdrowego jedzenia i obserwować co dzieje się z twarzą. Jeżeli zmiany nie ustąpią po pewnym czasie to udać się do dermatologa.
Na trądzik wpływa także zmiana wody, którą się myjemy, co w innym mieście też pewnie podziałało na Pana stan skóry.
Ponadto główną przyczyną powstawania trądziku jest blokowanie porów przez martwe komórki skóry, czemu możemy zapobiegać stosując odpowiednią dietę. Bardzo ważne jest utrzymanie dostatecznego nawodnienia organizmu. Zaleca się wypijać około 1,5-2l wody/dzień. Dobrze nawilżona skóra ma dużo mniejszą skłonność do odkładania martwych komórek na swojej powierzchni. W jadłospisie należy ograniczyć ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce oraz cukier. Zaostrzeniu trądziku sprzyja również dieta bogata w mleko, sery (zwłaszcza dojrzewające) i inne produkty mleczne. Ograniczeniu powinny ulec wypieki z mąki pszennej. Warto mąkę białą zamienić na żytnią razową. Dieta powinna być bogata w cynk(wspomaga gojenie się wyprysków) oraz selen (zmniejsza zaczerwienienia skóry).
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk