Czy dieta Montignaca to dobry pomysł?

Witam! Mam 28 lat, jestem po dwóch cesarkach, ważę 84 kg i mam 162 cm wzrostu. Jeszcze 3 lata temu ważyłam 64-65 kg. Strasznie przytyłam w drugiej ciąży i tak już zostało. Potrzebuję skutecznej i bezpiecznej diety. Jestem osobą o słabej woli i trudno mi wytrwać w diecie, jeżeli szybko nie widzę rezultatów. Jednak mam refluks i czasami tendencje do spadku poziomu glukozy we krwi np. do 50-60 (wtedy źle się czuję), ale badam cukier na bieżąco. Dodatkowo robiłam USG brzucha: wątroba i trzustka są w porządku. W jednej nerce mam odrobinę piasku, a w obrębie jelita grubego, zwłaszcza w poprzecznicy, widoczna wzmożona haustracja, przemawiająca za zmianom spastycznym jelita grubego. Zastanawiałam się nad dietą Montignaca. Proszę o radę, bo naprawdę nie wiem co mogę jeść. Czuję, że rosnę w oczach, a tak naprawdę to mało jem. Nie jem śniadań i wiem, że to błąd. Natomiast w nocy ciągle czuję głód i mam ochotę na coś słodkiego. Nie wiem, czy to nie przyczyna niskiego cukru. Proszę o przykładowy jadłospis chociaż na dwa dni. Nie stać mnie na poradę dietetyka w mojej miejscowości, więc ostatnia nadzieja w Panu/Pani.

Witam!

Na początek podam kilka przepisów polecanych dla osób cierpiących na chorobę refluksową.
Zupa z soczewicy:
Składniki na 1 porcję:
- 45g czerwonej soczewicy
- 40g marchewki, 15g pietruszki, 25g selera korzeniowego
- 90g ziemniaków
- 125ml wody
- szczypta kminu rzymskiego, szczypta kolendry, sól, listek laurowy, majeranek
- 10g jogurtu 2%
Warzywa obrać, opłukać i pokroić w małą kostkę. Do garnka wlać wodę, dodać wszystkie przyprawy oraz warzywa, doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 15 minut, dodać pokrojone ziemniaki i gotować, aż warzywa będą już całkowicie miękkie, zmiksować całość w blenderze. Wlać z powrotem do garnka, zagotować, dodać wcześniej namoczoną, opłukaną i odsączoną soczewicę. Gotować przez około 10 – 15 minut, bez przykrycia, aż soczewica będzie całkowicie miękka. Doprawić ewentualnie solą.
Kotleciki z cielęciny, sałatka ze szpinaku, pieczone ziemniaki
Składniki na 1 porcję:
- 200g cielęciny (udźca), natka pietruszki, 10g jajka
- 200g świeżego szpinaku, 10ml octu balsamicznego
- 10 ml oleju rzepakowego/ oliwy z oliwek
- 160g ziemniaków
Umyte ziemniaki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C na 50 min. Posiekać natkę pietruszki i wsypać do mielonego mięsa. Dodać jajko, wymieszać. Przyprawić solą i pieprzem. Uformować kotleciki i wstawić je do piekarnika, na wysmarowaną oliwą kratkę. Piec 30minut, po tym, czasie wstawić warzywami i piec razem z nimi jeszcze przez 20 minut. Szpinak wrzucić na patelnię z olejem/ oliwą, dusić około 10 minut, lekko posolić, doprawić octem balsamicznym.
Warzywa duszone
Składniki na 1 porcję:
- 80g cukinii
- 80g bakłażana
- 150g jabłka
- 50g dyni
- natka pietruszki
- 10ml oleju rzepakowego/ oliwy z oliwek
- sól
Warzywa umyć, obrać, wyjąć pestki, pokroić w plasterki. Dusić na oleju rzepakowym, aż zmiękną, posypać natką pietruszki, doprawić solą.
Deser owocowy z jogurtem
Składniki na 1 porcję:
- 150g jabłka
- 120g gruszki
- 30g jogurtu greckiego light
- szczypta cynamonu
Owoce obrać, wydrążyć nasiona, prażyć na patelni, aż zmiękną. Wymieszać z jogurtem greckim light, posypać cynamonem.
Pierogi z cielęciną bez okrasy
Składniki na 1 porcję:
- ciasto: 80 g mąki pszennej, szczypta soli, 60mlchłodnej wody
- farsz: 80 g cielęciny (udźca), 20g marchewki, 10g pietruszki, 5ml oliwy
Mięso opłukać, ułożyć w naczyniu do gotowania na parze i gotować aż zmiękną (1h). 30 minut przed końcem gotowania, dodać pokrojoną marchewkę, pietruszkę. Ugotować do miękkości. Ugotowane mięso razem z warzywami zmielić w maszynce. Nadzienie wymieszać, dodać odrobinę oliwy, gdyby farsz był za suchy.
Mąkę przesiać, dodać sól i olej. Stopniowo dodawać ciepłą wodę wyrabiając ciasto. Ciasto wyrabiać około 15 minut. Przykryć. Zagotować wodę i posolić. Ciasto rozwałkować na placki. Wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz, składać na pół i zlepiać. Gotować do miękkości, przez około 5 minut.

Równie ważne jest przestrzeganie zaleceń żywieniowych. Redukcja masy ciała powoduje zmniejszenie objawów refluksu.
W chorobie refluksowej przełyku zalecana jest dieta lekkostrawna, w której należy: zmniejszyć ilości tłuszczów; ograniczyć produkty mogące zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych, napojów gazowanych (zwiększających odbijanie) czy produktów zwiększających ryzyko refluksu (poniżej lista produktów zalecanych i przeciwwskazanych); posiłki powinno zjadać się 5-6 razy dziennie, w małych ilościach, aby zapobiec nadmiernemu wypełnieniu żołądka; zaleca się jedzenie bez pośpiechu posiłki świeżo przygotowane, rozdrobnione; ostatni, lekki posiłek można jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem; w przypadku wystąpienia objawów refluksu warto wypić szklankę wody (która w sposób mechaniczny „czyści” przełyk z kwasów, czy ewentualnych resztek pokarmowych), lub szklankę mleka (która podwyższa pH (czyli neutralizuje kwas) w przełyku, przy okazji także działając „czyszcząco” jak woda; ostatni posiłek warto spożyć na kilka godzin przed snem, aby żołądek mógł chociaż część spożytego pokarmu zdążyć przesunąć do jelit.
PRODUKTY ZALECANE:
pieczywo czerstwe, pszenne, jasne; ziemniak gotowane (purre); chude wyroby mleczarskie - mleko, jogurty, kefiry, maślanka z obniżoną zawartością tłuszczu, kawa zbożowa z mlekiem; ryby; chude mięsa - cielęcina, schab, królik, indyk, kurczak (bez skóry), w małych ilościach wołowina, chude wędliny (szynki wieprzowe i drobiowe, polędwica); marchew, buraki, ziemniaki, kalafior, szpinak, kiełki; mała porcja ciasta drożdżowego lub biszkoptowego; owoce bez skórki i pestek, najlepiej w postaci gotowanych przecierów; niegazowane wody mineralne, herbaty ziołowe (z wyjątkiem herbaty z mięty pieprzowej); przyprawy łagodne (bazylia, Oregano, ząbek czosnku, przyprawy ziołowe np. koper włoski, estragon, rozmaryn, szałwia, koperek); raz w tygodniu mała porcja ciasta drożdżowego lub biszkoptowego, domowej roboty.
Produkty powinny być gotowane, pieczone w folii, duszone bez obsmażania, gotowanie na parze, smażone beztłuszczowo.

PRODUKTY PRZECIWWSKAZANE:
świeże pieczywo; wszelkiego rodzaju tłuste mięsa i wędliny, np. tłusta wieprzowina, gęsi, kaczki, golonki, żeberka, baleron, salami, pasztety, pasztetowa, tłuste kiełbasy, salceson; potrawy typu fast-food; sery żółte, topione, sery typu camembert i brie, fromage, pleśniowe; warzywa kapustne, cebula, czosnek, pory, papryka, ogórki, rzodkiew, rzepa, rabarbar, kalarepa, pomidory, szczaw, wszelkiego rodzaju zasmażane warzywa; czekolada, cukierki czekoladowe, batoniki, ciasta lub torty czekoladowe; napoje gazowane - powodują odbijania i tym samym zwiększają ryzyko zarzucania treści żołądkowej do przełyku; napoje czekoladowe; soki cytrusowe, pomidorowy; alkohol; ostre przyprawy - pieprz, chilli, curry; potrawy i produkty z dodatkiem octu - lepiej unikać marynowanych grzybów, warzyw i owoców oraz surówek i sałatek z dodatkiem sosu winegret; potrawy smażone, duszone z obsmażaniem; trzeba unikać pikantnych dań kuchni indyjskiej, meksykańskiej czy chińskiej, do których dodaje się pieprz cayene, ostrą paprykę, papryczki peperoni, pikantne sosy pomidorowe; należy unikać noszenia obcisłych ubrań lub pasków po jedzeniu.

DOZWOLONE NAPOJE
Woda niegazowana (najlepsza o dużej zawartości jonów wapniowych); napoje mleczne fermentowane, naturalne (jogurty, kefiry, maślanka); 1,5-2% mleko; herbaty ziołowe (prócz miętowej); herbaty owocowe; herbata czerwona; herbata zielona; herbata biała; sok marchwiowy; sok z buraków; świeżo wyciskane soki owocowe ze wszystkich owoców prócz: cytrusów i jabłek; soki warzywne bez dodatku pomidorów; kompoty owocowe niskosłodzone, ze wszystkich owoców prócz: cytrusów i jabłek.

Proszę zajrzeć również do artykułów zamieszczonych na naszej stronie m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe dzięki nim dowie się Pani jakie błędy popełnia.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna