Czy dieta może mieć duży wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych?

Czy jeżeli biorę tabletki o 6:00 rano, a na śniadanie o 8:00 wypiję koktajl z 2 łyżek stołowych płatków owsianych i 1 łyżki stołowej zarodków pszennych, to wchłanianie tabletek będzie zaburzone?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zmniejszona skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może być wywołana poprzez stosowanie niektórych leków, spożywanie alkoholu, infekcję, biegunkę lub wymioty.

Sama dieta nie powinna wpływać na działanie antykoncepcji. Jedynie efekty diety mogą zaburzyć ich wchłanianie, a tym samym skuteczność. Gdy podczas spożywania danych pokarmów wystąpi efekt przeczyszczający, może to zaburzyć prawidłowe wchłanianie tabletek.

Pozdrawiam!