Czy dieta warzywno-białkowa jest zdrowa?

Witam, 1,5 tygodnia temu zdecydowałam się zrobić 2 dni I fazy dukana - dałam porwać się modzie, nie zapoznawszy się do końca z tematem ;/ - po 2 dniach weszłam w fazę II już niestety nie standardową, bo tylko przez 6 dni udało mi się utrzymać rytm 1/1. kolejne trzy dni byłam na proteinach+warzywach, jeden dzień białkowy i teraz jestem pierwszy dzień na warzywach z białkiem. Waga - 3,5 kg (planowałam zrzucić 5 - mam boczki, brzuszek, bioderka). Szczerze mówiąc, zaczęłam bać się o zdrowie z racji nadwyrężania nerek i przeraża mnie stosowanie nawet jednego dnia proteinowego w tygodniu i chcę z tej diety się wycofać, przejść na inną zdrowszą, bo wychodzi na to, że to zbyt ryzykowne. Nie chcę jednak stracić spadku tych 3,5 kg, tym bardziej, że bycie w rytmie proteinowo-warzywnym mi odpowiada. Nie chcę jednak nadwyrężać organizmu samym białkiem. Planuję teraz ją zakończyć, pozostając przy nawykach z niej - tych dobrych - np. śniadanie nabiałowe (łosoś wędzony z serkiem, bułeczki z otrębów owsianych z wędliną i sałatą, placek otrębowy z łososiem, chleb wieloziarnisty z wędliną), obiad drób/ryba z warzywami (kalafior, brokuł) albo surówka. Kolacja też nabiałowa albo warzywna.

Czy jeśli utrzymam się z dala od tłuszczu/smażenia, makaronów, mąki, węglowodanów (raz na jakiś czas brązowy ryż, makaron do rosołu), bez cukru, słodyczy, ale pijąc dużo wody, herbatek owocowych (używając tylko słodzika), to czy taka modyfikacja własnej diety będzie zdrowa? Do tego owoce, np. pomarańcze, grapefruity. Czyli z dukana zatrzymałabym jakby III fazę (proteiny, warzywa, otręby owsiane, nabiał odtłuszczony, kurczak, czasem uczta) - czy takie odżywianie się byłoby ok? Chciałabym uniknąć jojo i uzyskać jeszcze spadek 1-3 kg z masy ciała. Dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Twoja dieta była i jest niezbilansowana i zbyt mało było w niej węglowodanów. Należy pamiętać, że około 50-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego powinny stanowić węglowodany - głównie złożone, czyli kasze, makarony z pełnego ziarna, mąka pełnoziarnista, pieczywo razowe i z pełnego ziarna, ryż dziki i brązowy. Ich funkcją jest m.in udział w spalaniu tłuszczów - mówi się, że tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów, bez nich ich redukcja nie jest całkowita i można doprowadzić nawet do zatrucia organizmu.

Po takiej diecie Twoja przemiana materii mogła ulec dużemu spowolnieniu, sama więc możesz sobie nie poradzić z grożącym efektem jojo. Proponuję udać się do poradni dietetycznej, gdzie po dokładnym przeanalizowaniu będzie można wskazać Pani błędy żywieniowe i zalecić odpowiednią dietę. Odchudzanie na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego może nie przynieść efektów. Dodatkowo proszę zapoznać się z artykułem z naszej strony, być może pomoże on Pani wyeliminować błędne nawyki żywieniowe http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe

Dodatkowo zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i postaraj wprowadzić je w swoje codzienne życie.
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiście z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna