Czy dieta wpłynie na poziom cholesterolu?

Witam, przeprowadziłem kontrolne badania i ciężko mi zinterpretować wyniki, bo chciałoby się powiedzieć, że jest w sumie OK jednak te próby wątrobowe oraz cholesterol o podwyższonych wartościach nieco mnie martwią. Czy przy aktualnych wynikach wystarczy wprowadzić dietę i postarać się o regularny ruch czy raczej bezwzględnie udać się do specjalisty? OT/AST 32.5 U/L GPT/ALT 43.0 U/L Gamma GT 67.8 U/L Cholesterol calkowity/ wynik w surowicy 200.1 mg/dl HDL-cholesterol-bezposredni 45.9 mg/dl LDL-cholesterol 101.12 mg/dl Trojglicerydy 265.4 mg/dl

Lek. Wojciech Zygmunt

Niewielkie podwyższenie wartości ALT i GGTP mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie wątroby. Proszę stanowczo ograniczyć spożycie alkoholu. Pamiętając m.in. o tym, że piwo to też alkohol. Jeżeli jest pan zdecydowanie przekonany o tym, że nie nadużywa pan alkoholu, to należy rozważyć możliwość występowania wirusowego zapalenia wątroby i wykonać oznaczenie przeciwciał anty-HCV. Zważywszy na podwyższone wartości cholesterolu całkowitego i triglicerydów, można też rozważyć stłuszczenie wątroby wywołane otyłością/nadwagą. Na pewno należy wprowadzić istotne restrykcje dietetyczne z ograniczeniem tłuszczy zwierzęcych oraz potraw smażonych na głębokim oleju. Można pokusić się o niewielką dawkę statyny, w celu poprawy gospodarki lipidowej. Z pewnością powinien pan omówić ten problem z lekarzem rodzinnym.