Czy dieta wysokobiałkowa jest szkodliwa?

Czy dieta wysokobiałkowa jest rzeczywiście szkodliwa? Mam na myśli dietę Dukana i podobne. Dodam, że chodzi mi o stosowanie tej diety przy intensywnym wysiłku fizycznym. Interesuje mnie również lekarska opinia na temat białka "w proszku", chodzi mi o typowe suplementy. Pozdrawiam serdecznie

Ćwiczenia fizyczne wymagają stałego dopływu energii, której najlepszym źródłem są węglowodane złożone, ale też i łatwoprzyswajalne, dlatego sportowcy jedzą banany. Białko serwatkowe to skoncentrowane źródło wartościowych aminokwasów. Preparat zawiera również witaminy i minerały. Intensywne ćwiczenia siłowe moga wymagać suplementacji białka serwatkowego.

Dr Anna Brinken

Dieta wysokobiałkowa bardzo zakwasza i obciąża organizm.

Pozdrawiam

Witam,

Diety bogatobiałkowe obciążają nerki, zakwaszają organizm, są monotonne, a co z tym związane niedoborowe - nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych i antyoksydantów. Bardzo często występuje po nich efekt jojo.
Wspomniał Pan tez o wysiłku fizycznym - one stanowią podstawowe źródło energii dla mięśni, co w przypadku wysiłku fizycznego jest nie bez znaczenia. Powinien Pan z dietą zatem dostarczać węglowodanów zarówno prostych jak i złożonych.

Pozdrawiam

Dzień dobry!

Odradzam stosowania diet typu Dukan. Jest to dieta niefizjologiczna, która może wpłynąć na pogorszenie pracy m.in. wątroby i nerek (ze względu na dużą zawartość białka i ograniczenie węglowodanów). Stosowanie tej diety najczęściej powoduje początkowy spadek masy ciała, ale również jej ponowny wzrost po niedługim czasie.
Polecam zapoznać się z ogólnymi zasadami prawidłowego żywienia, które można znaleźć w poniższej zakładce //diet-coaching.xaa.pl/jestes-tym-co-jesz-zadbaj-o-swoje-zdrowie-wyglad/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Każda ilość składników odżywczych spożywana w nadmiarze powoduje obciążenie organizmu. Osoby, które ćwiczą powinny wiedzieć, ze połączenie wszystkich składników: węglowodanów (glikogen -- jako materiał zapasowy dla mięśni), tłuszczy (choćby witamina E, która działa przeciwzapalnie), witamin i składników mineralnych oraz odpowiednie nawodnienie i regeneracja po treningu dają trwałe efekty bez szkody dla organizmu.

Witam Panią,

Zdecydowanie odradzam stosowania diety Dukana. Dieta wysokobiałkowa obciąża organizm, niekorzystnie wpływa na nerki, wątrobę oraz prowadzi do zakwaszenia organizmu. W początkowym etapie rzeczywiście obserwuje się spadek wagi ale następstwa diety są bardzo niepożądane a często odchudzanie kończy sie efektem jo-jo.
Jeżeli chodzi o odzywki białkowe spożywane po treningu to wspomagają one regeneracje włókien mięśniowych. może je Pani stosować ale pod warunkiem że Pani ćwiczenia sa dośc intensywne i systematyczna.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dieta dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk