Czy długość nerwicy może mieć wpływ na późniejsze życie?

Mam tu na myśli sferę psychiczną i fizyczna. Mam czasem wrażenie, że nerwica to jest nieustanna walka, która człowieka wykańcza i nie daje spokoju. ja osobiście z nią walczę od 4 lat i boje się że później przez to mogę mieć problemy z ciśnieniem czy krążeniem. Proszę o rade. Generalnie juz z tego wychodzę ale boje się że to tak długo trwało że nie potrafiłem tego wcześniej zwalczyć

Witam!

Nerwica jest poważnym i trudnym do leczenia zaburzeniem, ponieważ często powoduje silne dolegliwości. Długość leczenia samego zaburzenia zależy od indywidualnych predyspozycji chorego, motywacji i zaangażowania w leczenie oraz metod, jakimi jest leczony. Natomiast kiedy poradzi Pani sobie z problemami, wtedy psychicznie może Pan uzyskać równowagę i nie mieć trudności, np. w kontaktach społecznych. Natomiast jeśli martwi się Pan wpływem nerwicy na zdrowie somatyczne, to warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub opiekującego się Panem psychiatry. Lekarz będzie mógł sprawdzić Pana stan zdrowia i ewentualnie zalecić odpowiednie badania.

Pozdrawiam

Witam,

Witam
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie