Czy długotrwały stres może być przyczyną zaburzeń hormonalnych?

Witam, czy długotrwały stres (10 miesięcy) może być przyczyną zaburzeń hormonalnych? Czy stres może wpłynąć na zwiększenie poziomu androgenow -testosteronu i 17 Oh progesteronu u kobiety? Od lutego poziom testosteronu bardzo wzrósł, od lutego żyłam w stresie z powodu problemów ze skórą twarzy. Zmieniłam dietę -bez nabiału, cukru,drożdży i pszenicy. Nic nie pomagało,trądzik się jeszcze nasilił. Załamana brakiem skuteczności zrobiłam ponowne, dokładniejsze badania hormonalne i te wyszły podwyzszone

Dzień dobry,

stres bardzo często wywiera niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu - w tym na poziom hormonów.

Najlepiej by było, gdyby ograniczyła Pani stres i skonsultowała się z endokrynologiem, ponieważ brak równowagi hormonalnej może prowadzić do następnych konsekwnecji zdrowotnych.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

moze tak być. Polecam spotkanie z psychologiem, który pomoze Pani nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem i trudnościami. Pozdrawiam