Czy dłuższa przerwa w przyjmowaniu tabletek może powodować opóźnienie okresu?

Witam. Mam takie pytanie. Od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Jednak około dwa miesiące temu po ostatniej tabletce nie powróciłam do nich jak powinnam po 7 dniach ale po około 15. Jednak gdy skończyło mi się kolejne pudełko to spóźnia mi się okres. Powinnam mieć go już 5 dni temu ale pudełko skoczyłam brać dopiero dwa dni temu. Czy opóźnienie okresu może być spowodowane tym ze wtedy przerwałam przyjmowanie antykoncepcji? Czy może że będę go miała dopiero w tej przerwie co teraz się zaczęła?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zdecydowanie postąpiła Pani nieprawidłowo. Po pierwsze, by preparaty hormonalne działały z określoną przez producenta skutecznością, muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami z ulotki. Po drugie, nawet jeśli odstawiła Pani preparat na czas dłuższy niż 7 dni, to nie powinna Pani powracać do zażywania preparatu w dowolnie przez siebie wybranym czasie. Po takiej przerwie jak 15 dni, powinna Pani poczekać na miesiączkę i zażyć tabletkę zgodnie z zaleceniami pierwszego dnia krwawienia. Zażycie preparatu w dowolnym czasie po pierwsze nie gwarantuje skuteczności, a po drugie może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych, w tym także opóźnieniem krwawienia.
Jeżeli jednak współżyła Pani w okresie zażywania tabletek z opakowania rozpoczętego po 15 dniach przerwy, mogło dojść do zapłodnienia. Warto byłoby zatem wykonać test ciążowy.