Czy dłuższe obniżenie nastroju trzeba konsultować z lekarzem?

Witam, czy obniżenie nastroju, niezdolność do cieszenia się z czegokolwiek i okresowo trwająca płaczliwość i myśli samobójcze spowodowane brakiem stałej pracy są wskazaniem do konsultacji u psychiatry? Czy lepiej pójść z tym problemem tylko do psychologa?

Mgr Anna Jurek Psycholog, Łódź

Szanowna Pani,
sugerowałabym skonsultowanie opisanych przez Panią objawów z lekarzem psychiatrą. Ten, być może, zaordynuje odpowiednie leki a także skieruje Panią na psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
Jak rozumiem, obniżony nastrój łączy Pani z utratą pracy, co wydaje się być realnie uzasadnione, związane z kryzysową sytuacją.
Ma Pani do wyboru dwie formy pomocy.
Po pierwsze wizyta u psychiatry i wtedy diagnoza, czy jest to obniżony nastrój czy już depresja i w jakim stopniu ? Psychiatra może Pani przepisać leki, których rolą jest zmniejszenie lub zniwelowanie objawów, co jednak często łączy się ze spłyceniem ogólnego odczuwania emocji.
Drugim specjalistą, który może Pani pomóc jest psychoterapeuta, który po wstępnej rozmowie z Panią zaproponuje właściwą formą pomocy, prawdopodobnie terapię krótkoterminową, która może pełnić rolę wsparcia w kryzysie dla Pani.
To, do którego specjalisty się Pani uda jest Pani wyborem. Myślę, że warto tu posłuchać intuicji, który rodzaj pomocy Pani wydaje się bliższy, czego Pani oczekuje.
Chcę, żeby wiedziała Pani jeszcze, że gdy psychoterapeuta uzna, że wskazana jest farmakoterapia, zapewne skieruje Panią również na konsultację do psychiatry.

Pozdrawiam i życzę zdecydowanej poprawy nastroju.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
/www.facebook.com/Agnieszka.Dymska/