Czy do końca ciąży mam być zaniepokojona boreliozą?

W marcu kończę 28 lat. Jestem w szóstym mies. ciąży. Tydzień temu poczułam swędzenie pod kolanem lewej nogi (może to błąd z mojej strony), ale rozdrapałam to i zrobiła się mała ranka. Zaniepokoiło to mnie i zgłosiłam się do lekarza prowadzącego ciążę. Zlecił mi badanie krwi i oto wyniki: IgG - ujemny, ale IgM - 25. Mam wykonać jeszcze inne badania i oczywiście zrobię to, a tymczasem bardzo proszę mi napisać, czy to jest groźne dla mnie i dla mojego dziecka? Dodam, że absolutnie nie przypominam sobie, żeby ukąsił mnie kiedykolwiek kleszcz.

Z góry serdecznie dziękuję i czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nie wiem, z jakiego powodu lekarz uznał, że powinna Pani wykonać badanie w kierunku boreliozy. Wątpię, aby chodziło o tę rankę, gdyż ranka pod kolanem nie jest objawem tej choroby. Jeśli ma Pani jakieś objawy boreliozy, to dodatni wynik przeciwciał w klasie IgM upoważnia do rozpoczęcia leczenia antybiotykiem.

Proszę się jednak nie obawiać, na dzień dzisiejszy nie ma wiarygodnych danych świadczących o tym, że borelioza zagraża dziecku kobiety w ciąży. Pomimo tego, że środowiska pacjentów promują zjawisko okreslane mianem "boreliozy wrodzonej", nie ma wiarygodnych medycznych danych na potwierdzenie istnienia tego zjawiska. Aktualnie uważa się, że borelioza nie stanowi zagrożenia dla płodu, innego, niż samo zagrożenie dla matki.