Czy do wykonania antybiogramu konieczne jest skierowanie od lekarza?

Od dłuższego czasu walczę z trądzikiem moich dzieci (córka 14 lat, syn 16 lat). Wypróbowaliśmy już wiele środków, ale trądzik powraca. Chciałabym wykonać antybiogram, aby mieć pewność, że niepotrzebnie nie niszczę im organizmów antybiotykami. Czy konieczne jest skierowanie od lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Na wykonanie jakiegokolwiek badania należy mieć skierowanie od lekarza. Natomiast pobieranie posiewu ze zmian u Pani dzieci a następnie ustalanie na jego podstawie antybiogramu nie jest moim zdaniem potrzebne. Znana jest bakteria odpowiedzialna za tworzenie się krost w trądziku. Napisała Pani, że zmiany ustępowały a po jakimś czasie nawracały. To oznacza że antybiotyk był skuteczny ale nie zastosowano leczenia profilaktycznego, które jest niezbędne w celu zachowania efektów leczenia. W tym celu stosuje się maści, kremy i żele zawierające w swym składzie izotretinoinę czy m.in. nadtlenek benzoidu.
Pozdrawiam
Lek. Joanna Sałkowska-Wanat