Czy dobre leki przyjmuję i prawidłowo?

Dziękuję za odpowiedź. I z tego, co Pani napisała, mogłam mieć objawy niepożądane odstawienia leku tylko z każdym dniem nasilały się i lekarz uznała, że to nawrót. I przepisała mi z powrotem te same leki. Cały czas biorę preparat paroksetyny i lek trójpierścieniowy o działaniu głównie uspokajającym. Pierwszego leku biorę połówkę na dzień, a drugi cały na noc. Jednak zauważyłam, że po połówce leku mam o wiele gorsze samopoczucie, czułam się obciążona psychicznie, więcej się zamartwiałam, nie czułam się sobą. Więc postanowiłam brać ćwiartkę proszka i jest lepiej. Chociaż na początku było ciężko. Ale i tak boję się, że ten lek mi nie pomoże i zdziwiło mnie to, że lekarz nie zmieniła leku. Ale bardzo wierzę mojej lekarz i wiem, że zrobi wszystko, żeby mi pomóc. Teraz mam wizytę za 2 miesiące i mam nadzieję, że do tego czasu będzie troszeczkę lepiej, chociaż męczy mnie już leczenie i czasem już tracę nadzieję, że będzie wszystko dobrze. Ale też wiem, że na to trzeba czasu. Oczywiście chodzę do psychologa, ale to jakoś mniej mi pomaga. Proszę mi powiedzieć, co Pani o tym myśli? Jest to dla mnie bardzo ważne. Czy myśli Pani, że leki są trafione, czy może przydałoby się je teraz zmienić? I jak Pani myśli, jak teraz powinnam przyjmować leki, żeby z powrotem to nie naszło? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane wcześniej przez Panią objawy najprawdopodobniej były związane z zespołem dyskontynuacji, którego objawy wymieniłam w poprzedniej odpowiedzi. Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ odstawienie paroksetyny bardzo często daje objawy tego zespołu. Jest to związane z właściwościami farmakokinetycznymi tego leku i jego krótkim okresem półtrwania. Odstawiając paroksetynę, często należy zaplanować to na kilkanaście tygodni.

Lekarz prowadzący zalecił Pani lek, który pomógł w trakcie ostatniej kuracji - jest to uzasadniona decyzja, jednak przy następnej próbie odstawienia tego leku należy to odpowiednio rozplanować, ponieważ przykre objawy odstawienne mogą się powtórzyć. Trudno mi ocenić, czy lek na pewno pomoże Pani w taki sam sposób jak w trakcie poprzedniej kuracji, ma Pani na pewno na to dużą szansę. Efekty psychoterapii mogą pojawić  się po kilku miesiącach. Jak sama Pani zauważa, na efekty leczenia trzeba czekać.

Z pozdrowieniami